توضیحات محصول

چکیده :
جهانگردی پدیده ای است کهن که از دیرباز در جوامع انسانی وجود داشته و به تدریج با طی مراحل تاریخی مختلف به موضوعی اجتماعی و اقتصادی تبدیل شده است . یکی ازاشکال مختلف گردشگری، اکوتوریسم یا گردشگری در کشورهای مختلف و سراسر دنیا به امر گردش در طبیعت و در ورای آن به لزوم حفظ محیط زیست بیش از هر زمان دیگری اذعان دارند. کشورهای عضو اکو به دلیل داربودن شرایط ویژه جغرافیایی، اقلیمی، مناظر زیبا و بدیع طبیعی و هم چنین جاذبه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی و … بستر مناسبی جهت حضور گردشگران با علایق متفاوت است.روش مطالعه در تحقیق حاضر تحلیلی – توصیفی می باشد که ویژگی های اقلیمی و زیست محیطی، راه های دسترسی، امکانات موجود در کشورهای اکو، منابع گردشگری و وضیعت بهره برداری آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین با مطالعه قابلیت ها و تنگناهای این کشورها به ارائه راهکارهایی جهت توسعه گردشگری این مناطق اکوتوریستی پرداخته است.در بررسی های صورت گرفته مشخص گردید که عدم وجود زیرساخت ها و امکانات اولیه مناسب و فقدان مدیریت صحیح باعث گردیده تا این کشورها از تاثیرات اقتصادی و اجتماعی گردشگری بهره چندانی نبرد.اما آنچه مسلم است این است که در صورت برنامه ریزی دقیق و مدیریت صحیح و اصولی، ایجاد تاسیسات زیربنایی مناسب، تسهیلات و امکانات اقامتی و تبلیغات بیشتر در زمینه اکوتوریسم کشورهای اکو، می توان آنها را به قطب گردشگری طبیعی در جهان تبدیل کرده وسالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود جذب نماید و با ایجاد حجم انبوهی از فرصت های شغلی منافع آن را به طور مستقیم متوجه اقشار مردم جهان سازد.

یشگفتار :
حرکت و سفر به منظور دیدن پدیده های ناشناخته و سرزمین های مختلف و مناظر جذاب طبیعت در نهاد انسانی نهفته است. از دیرباز همواره گروه هایی از انسان ها به خاطر دیدار بلادی دیگر و آشنایی با اقوام و جوامع مختلف بشری و دیدار مناطق جذاب و دل فریب طبیعت و نیز داد و ستد کالاهای مختلف رنج سفر را بر خود هموار نمودند و با وجود خطرات مختلفی که زندگی و مال آنها را تهدید می کرد راهی مناطق دور و نزدیک می گردیدند.بسیاری از ستاره گان پر فروغ دانش بشریت به منظور دسترسی به معارف عالی و سرچشمه لایزال حقیقت از سر و جان می گذشتند ورنج ها و سختی هایی می کشیدند و راهی سفر می گردیدند. در طول تاریخ گروه هایی از طالبان علم برای راه یابی به دانش مرارت های فراوانی را متحمل می گردیدند تا بتوانند افق های دور دست را بپیمایند و از محضر عالمان و رجال دانش بهره بگیرند و به کشف رموز خلقت نائل آیند و بر اساس همین دستاوردها و موفقیت ها بود که سرزمینی جدید کشف گردید و دایره داد و ستدها گسترش یافت و روستاها و شهرها و راه ها و مراکز تجمعات انسانی از رونق بیشتری برخوردار گشت. این گونه مسافرت ها تا انقلاب صنعتی اروپا با همین انگیزه ها ادامه داشت، اما پس از شکل گیری انقلاب صنعتی اروپا و ایجاد دگرگونی ها و تحولات عظیم در بسیاری از زمینه ها، مقدمات شکل گیری صنعت گردشگری فراهم گشت.صنعت گردشگری علاوه بر اشتغال و درآمد زایی و ارتقاء سطح فرهنگ به مثابه پلی قلمداد می گردد که انسان ها و ملیت های گوناگون را به یکدیگر ارتباط می دهد و موجبات استحکام و پیوندهای اجتماعی ملل را فراهم می ساخته و در بسط و گسترش روابط بین المللی و برقراری صلح جهانی نیز سهم به سزایی را ایفا می کند.با توجه به اهمیت جهانی این صنعت بدون تردید کشور های اکو با توجه به وجود جاذبه های متنوع طبیعی و چشم اندازهای زیبای جغرافیایی و میراث های عظیم تاریخی و مرقدهای متبرکه زیارتی و سیاحتی و آثار بدیع و با شکوه هنری، دارای جایگاه ویژه ای است که در اثر توجه و بذل عنایت بیشتر می تواند به یکی از قطب های بزرگ توریستی تبدیل گردد و میلیون ها جهانگرد مشتاق را به طرف این مناطق بکشاند (موسوی، ۱۳۹۰).

بیان مساله تحقیق:
گردشگری در جهان صنعتی امروز به سرعت در حال رشد است و به عنوان منبع در آمدی مهم برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه محسوب می شود. اکوتوریسم یا گردشگری مبتنی بر طبیعت گردی، بخش به سرعت رشد یابنده ای در نظام بازار جهانی گردشگری می باشد. مکان های هدف این نوع گردشگری عمدتا پارک های ملی، ذخیره گاه های حیات وحش، سیماهای طبیعی جذاب و تماشایی، مناطق بکر و دست نخورده می باشد. گردشگری طبیعی هم به طور مستقیم از طریق مشارکت در اقدامات و برنامه های حفاظتی و هم به طور غیر مستقیم از طریق ایجاد درآمد برای جوامع محلی و در نتیجه ایجاد انگیزه برای آنها در جهت حفاظت از میراث های طبیعی فعالانه عمل می نماید.سرزمینهای جهان و تمدنهای کهن و درخشان آن از چنان غنایی برخوردار است که هر انسانی را برای مشاهده جلوه های بی بدیل و منحصر به فرد فرا می خواند. مناظر زیبای طبیعی، چشم اندازهای انسانی و آثار متنوع باستانی و فرهنگی مجموعه ای زیبا را خلق نموده تا خاطره ای بیاد ماندنی را در ذهن هر گردشگری بجای گذارد. مناظر زیبای کویری و بیابانی، سواحل صخره ای و پوشش گیاهی متنوع و متراکم جهان، همگی دال بر این ادعاست. اکو یک سازمان منطقه ای با عضویت ده کشور با مساحت ۸ میلیون کیلومتر و جمعیت تقریبی ۴۰۰میلیون نفر است . این سازمان در زمینه همکاری اقتصادی بیشترین فعالیت رادارد.سازمان همکاری اقتصادی (اکو) استمرار سازمان عمران منطقه ای (RCD) می باشد که درسال ۱۳۶۴ با توافق مجدد سه کشور ایران ، ترکیه و پاکستان احیا گردید. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و درسال ۱۳۷۳ شش کشور آسیای مرکزی شامل ازبکستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان ، ترکمنستان و آذربایجان به همراه افغانستان به این سازمان پیوستند. از آن تاریخ اکو با عضویت ۱۰ کشور به یکی از سازمانهای مطرح منطقه ای در غرب آسیا تبدیل شده است .منطقه اکو دارای ظرفیت های بالای جغرافیایی ، ژئوپلیتیکی و جمعیتی است که می تواند منافع واقعی ملت های منطقه را تامین کند . این منطقه از جمعیت حدود چهارصد میلیونی و موقعیت ممتاز جغرافیایی بهره می برد. این منطقه با مناطق و بازارهای مهم و بزرگی چون اتحادیه اروپایی ، هند ، چین ، فدراسیون روسیه ، منطقه استراتژیک خلیج فارس و دریای عمان هم مرز است . اکو با توجه به موقعیت جغرافیایی آن از گذشته های دور به عنوان مسیر طبیعی تجارت بین شرق و غرب (جاده ابریشم ) مطرح بوده است . این منطقه همچنین دارای منابع عظیم طبیعی از جمله منابع معدنی ، منابع متنوع انرژی و منابع مهم غذایی – کشاورزی است (میلر، ۱۳۷۹).اکو طی حدود دودهه از دوران جدید حیات خود (پس از تجدید ساختار ) ، توانسته است با حرکتی هرچند آهسته ،گام های اساسی در خصوص شناسایی زمینه های اصلی همکاری بویژه در حمل ونقل ، تجارت ، کشاورزی و عرصه های گوناگون دیگر و نهادینه ساختن این همکاری ها در چارچوب موافقتنامه های مهم چند جانبه و نیز هماهنگی سیاست ها وبرنامه های ملی در سطوح منطقه ای بردارد. با این وجود این سازمان هنوز با چالش های قابل توجهی در تحقق اهداف و مقاصد خود مواجه است.این تحقیق در صدد است تا به بررسی امکانات و قابلیتهای کشورهای عضو پرداخته و پتانسیل های موجود در هر کشور در ایجاد نقاط مشترک و هماهنگی بین کشورها برای توسعه گردشگری بویژه طبیعت گردی و فعال سازی هرچه بیشتر این صنعت در منطقه را بررسی نماید.

هدفهای تحقیق :
– گرد آوری اطلاعات و تولید ادبیات نظری در باره بحث گردشگری در منطقه اکو با توجه به فقر منابع در این زمینه.
– ارائه راه کارهایی برای هر چه بیشتر فعال شدن این سازمان در زمینه رشد و توسعه اکوتوریسم در منطقه .
– برای رسیدن به اهداف فوق و یافتن راهکارهای علمی دراین زمینه انجام تحقیق حاضر ضروری به نظر می رسد.
اهمیت موضو ع تحقیق و انگیزه انتخاب آن :

– مادر این تحقیق تلاش داریم مشکل موجود در زمینه گردشگری را بررسی نموده و چگونگی توسعه و گسترش این صنعت مهم را در منطقه اکو مورد توجه قرار دهیم. و اکو چگونه می تواند به توسعه گردشگری کمک کند . و چه زمینه هایی وجود دارد و یا راهکارها چه هستند.
– چرا به اکوتوریسم تا به حال پرداخته نشده است ؟

ادبیات وپیشینه پژوهش :
۱– درباره موضوع این تحقیق، دست کم تا جایی که محقق جستجو کرده پژوهشی صورت نگرفته است. به این ترتیب مشخص می شود که در زمینه نقش اکو در توسعه طبیعت گردی اثر علمی قابل توجهی وجود ندارد. بخصوص اینکه این سازمان یک سازمان اقتصادی است و نقش اصلی آن تاکنون در این زمینه بوده است. در عین حال در اینجا به یک مورد کتاب و چند مورد مقاله اشاره می شود. کتاب سازمان همکاری اقتصادی (اکو) دستاوردها وچشم اندازها تالیف دکتر الهه کولائی و با بررسی در کتابخانه وزارت امور خارجه و دانشکده روابط بین الملل و سایتهای معتبر حدودا ۱۰تا ۱۲ مورد مقاله و پایان نامه در خصوص اکو موجود بود که همه آنها در زمینه نحوه تشکیل سازمان و چگونگی عملکرد آن وچشم انداز اکو در سال ۲۰۱۴و میزان پیشرفت و نقش سیاسی و منطقه ای سازمان مورد بررسی قرار گرفته بود (دبیر خانه اکو، تهران).

سوالات یا فرضیه های تحقیق (بیان روابط بین متغیر های مورد مطالعه )
سوال اصلی :
سوال اصلی این تحقیق عبارت است از اینکه سازمان همکاری اقتصادی (اکو) چه نقشی در توسعه اکوتوریسم (طبیعت گردی) دارد؟
سوالات فرعی :
آیا در کشورهای عضو اکو زمینه بستر گسترش طبیعت گردی وجود دارد؟
سازمان اکو چگونه می تواند به توسعه طبیعت گردی در این منطقه کمک نماید؟

فرضیه ها :
۱– به نظر می رسد زمینه و بسترهای لازم برای توسعه صنعت گردشگری در منطقه اکو وجود دارد.
۲- سازمان اکو با ایجاد تشکیلات مخصوص می تواند به توسعه اکوتوریسم در کشورهای عضو کمک نماید.
متغیرهای تحقیق :
متغیر مستقل : سازمان همکاری اقتصادی اکو
متغیر وابسته :اکوتوریسم (طبیعت گردی)

روش تحقیق :
دستیابی به اهداف مورد نظر در تحقیق و نیز آزمون فرضیات تعیین شده از طریق روش و یا روشهای علمی خاصی صورت می پذیرد، بطوری که بنا بر ماهیت تحقیق و نوع موضوع مورد بررسی می بایست مناسب ترین شیوه از لحاظ علمی و دیگر جنبه ها انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد. دکارت روش را راهی می داندکه به منظور دستیابی به حقیقت در علوم باید پیمود.(خاکی، ۱۳۸۶: ص ۱۹۴)
روش این تحقیق توصیفی – تحلیلی است که سعی شده با استفاده از داده های موجود ومنابع نظری جامع پیرامون موضوع مورد بحث ارائه گردد.

فهرست مطالب :
چکیده

فصل اول :
کلیات تحقیق
پیشگفتار
بیان مساله تحقیق
هدفهای تحقیق
اهمیت موضو ع تحقیق و انگیزه انتخاب آن
ادبیات وپیشینه پژوهش
سوالات یا فرضیه های تحقیق (بیان روابط بین متغیر های مورد مطالعه )
سوال اصلی
سوالات فرعی
فرضیه ها
متغیرهای تحقیق
روش تحقیق
روش گرد آوری اطلاعات
متغیرها و واژه های کلیدی تحقیق
سازماندهی پژوهش

فصل دوم
مبانی نظری
گردشگری
تاریخچه صنعت گردشگری
تعریف گردشگر و گردشگری
اشکال عمده گردشگری
گردشگری شهری
گردشگری روستایی
گردشگری قومی و عشایری
گردشگری مذهبی و زیارتی
گردشگری طبیعت گردی ( اکوتوریسم)
گردشگری درمانی
گردشگری علمی و آموزشی
گردشگری سیاسی
گردشگری تاریخی- فرهنگی
گردشگری تفریحی
گردشگری تجاری و بازرگانی
گردشگری ورزشی
گردشگری ماجراجویانه
گردشگری برای دیدار بستگان
اهمیت برنامه ریزی توسعه گردشگری
روش های مطالعه گردشگری
اجزای توسعه گردشگری
پیوند جغرافیا با فعالیتهای توریستی
اثرات گردشگری
اثرات مثبت گردشگری
اثرات منفی گردشگری
تعریف اکوتوریسم
مفهوم اکوتوریسم
ویژگی های اکوتوریسم
تحلیل بازار اکوتوریسم
فرهنگ طبیعت گردی
ظرفیت پذیری و استفاده چند جانبه
اثرات اکوتوریسم
اثرات مثبت اکوتوریسم
اثرات منفی اکوتوریسم
تعریف منطقه و انواع مناطق
منطقه گرایی یا ناحیه گرایی

فصل سوم :
بررسی وضعیت کشور های اکو
شکل گیری و گسترش سازمان همکاری اقتصادی ( اکو )
مقدمه
بخش نخست: سازمان همکاری برای عمران منطقه ای ( آر سی دی )
بخش دوم : سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و گسترش آن
بررسی اعضای اکو

فصل چهارم :
اهمیت کشورهای عضو اکو
ایران و توریسم
رابطه اکوتوریسم و توسعه‌ی پایدار
مزایای برنامه‌ریزی بر پایه اکوتوریسم
به حداقل رساندن اثر گذاری
ایجاد آگاهی محیطی
برخورد مناسب با مردم محلی و ایجاد جو دوستانه
نگاهی به وضعیت گردشگری بر مبنای طبیعت در ایران
گسترش حمل و نقل ( بنادر، فرودگاه‌ها و شبکه جاده‌ای)
جهانگردی و مسایل امنیت
ترکیه و صنعت توریسم
از منظر اقتصادی
گردشگری در ترکیه
رشد سریع توریسم ترکیه
اقتصاد ترکیه
ترکمنستان و توسعه ی توریستی
وضعیت طبیعی
وضعیت اجتماعی
وضعیت اقتصادی
جمهوری آذربایجان
جغرافیای آذربایجان
جهانگردی آذربایجان
اقتصاد آذربایجان
کشور تاجیکستان
تاجیکستان سرزمین تضادهای طبیعی شگفت انگیز
جغرافیای طبیعی تاجیکستان
وضعیت اقتصادی تاجیکستان
کشور افغانستان
آب و هوا
نمایی از شمال غرب افغانستان

فصل پنجم :
تجزیه و تحلیل، نتیجه گیری و پیشنهادات
منابع و ماخذ

 

شما باید برای گذاشتن بازبینی وارد شوید