توضیحات محصول

چکیده
و ما اصابکم من مصیبه فبما کسب ایدیکم و بعفو عن کثیر (۱)
«هر بلایی که به شما می رسد به سبب آنچه است که به دست خود کرده اید و حال آنکه خدا از بسیاری از کرده های شما در می گذرد.» در بهار سال ۱۹۸۰، پزشکان و اپیدمیولوژیست های مراکز پزشکی در لوس آنجلس، سانفرانسیسکو، و نیویورک به مرکز کنترل بیماریهای (CDS) در آتلانتا ۲۶ مورد سارکوم کاپوسی و ۱۵ مورد پنومونی پنومویستین کارینی را در مردان هموسکشوئل جوانی که قبلا سالم بوده اند گزارش نمودند. از نقطه مطالعات ایمونولوژیک. کلیه بیماران اختلال عمیق در انفوسیت های وابسته به تیفوس را نشان می دادند پس از تشخیص بیماری اولیه در این مبتلایان عفونت های شدید فرصت طلب دیگری نیز به طور مکرر مشاهده گردید.بروز سارکوم کاپوسی، پنومونی پنومویستین کارینی و دیگر عفونت های سخت فرصت طلب در مردان هموکسکوئل جوان که یک رویداد غیرمعمول تلقی گردید، دست یابی به پاسخ فوری را برای ضعف سلامت عمومی طلب نمود. گزارشات اولیه از این موارد در ماه ژوئن و جولای ۱۹۸۱ انتشار یافت.

مقدمه
بیماری « نارسایی سیستم مصونیت بدن در مقابل میکروبها» را در زبان انگلیسی به طور خلاصه ایدز می گویند. اما فرانسویها «سیدا» می خوانند و در آفریقا «بیماری لاغر کننده» و مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها در امریکا در انگلستان بیماری «ایدز» را چنین تعریف می کنند:
سندرم نقصان اکتسابی «ایدز»
اکتسابی = یعنی مادرزادی نیست
ایمنی = نظام ایمنی بدنی
نقص = به خوبی کار نمی کند
عوارض= مجموعه علائم و عوارض
ایدز به عنوان یک بیماری کشنده با مختل ساختن سیستم دفاعی بدن آدمی را در رویارویی با انواع عفونت ها و سرطانها به آسانی به کام مرگ می کشاند. عامل این بیماری ویروس به نام (H.I.V) است و در واقع ایدز را با مرحله نهایی آلودگی به این ویروس یعنی هنگامی که نظام دفاعی بدن به اندازه ای ضعیف شود که شخص به عفونت های فرصت طلب و یا سرطانهای مختلف مبتلا شود در هنگام ورود ویروس مورد اشاره تا ظهور نشانی های بیماری ایدز ممکن است در این مدت عامل انتقال بیماری به دیگران باشد. عوارض و عواقب این ویروس مخرب و مهلک به همین جا ختم نمی‎شود: او بشریت و جامعه بشری را به دو پاره کرده است و از هر دو پاره قربانی می گیرد، ۱- مبتلایان ۲- کسانی که هنوز مبتلا نشده اند. ترس از «ایدز» در میان مردم به ویژه آمریکا ارتباطات مردم را به هم ریخته آنها می ترسند با یکدیگر دست بدهند. یا از لیوان هم آب بخورند، یا با خیال راحت به رستوران بروند یا به دندان پزشک مراجعه کنند. دندان پزشک ها هم می ترسند. مبتلایان مطرود شده اند. هر جا که ظاهر بشوند وحشت و اضطراب می آفرینند. «یکی از آنها (کن میکز) بود. او که مرگ را در برابر خود می دید از افکار عمومی تقاضا می‎کند یا ایدزها انسانی تر رفتار کنند و آنها را از خود طرد نکنند. او در سپتامبر ۱۹۸۶ مرد»در سالهای اخیر که به دنبال غفلت درازمدت، بشر با خطر جدی روبه رو گردیده و علیرغم به کارگیری تمام توان خود در این رویارویی نه تنها به پیروزی نرسیده بلکه همچنان شاهد گسترش دامنه این خطر در سراسر کره زمین است – اندیشه در ریشه یابی ها و ماهیت و چگونگی شکل گیری و مهار کرده این خطر یک ضرورت است به همین سبب در زمان ما تقریبا در سراسر گیتی سازمانهای گوناگون آموزشی و پژوهشی بخش بزرگی از توان خودش را در این زمینه به خدمت گرفته اند. اما هنوز آدمی نتوانسته به اطمینان خاطر و آرامشی که برخاسته از احساس امنیت در برابر تهاجم گسترده ویروس بیماری ایدز باشد داست یابد. درست است که امروز تمام موارد ابتلاء به بیماری در بی بند باری جنسی بالاترین سهم را در این مصیبت بزرگ و جهانگیر را دارد بعد او ریشه یابی سایر موارد نیز نشان می‎دهد که غالباً آغازگر ابتلاء همین تبعیت از هوای نفس و شکستن حریم امر و نهی الهی بوده تدریجا از طرق دیگر مثلا استفادهاز فرآورده های خونی یا وسایل تزریقی مشترک و مانند اینها افراد بی گناهی را از پای در آورده است.طی مطالعات و تحقیقات بسیار وسیعی که تا سال ۱۹۸۶ انجام یافته بود یافته های زیر در مورد این بیماری نوظهور یعنی ایدز به دست آمد.ایدز یک بیماری مسری است. راههای سرایت آن از طریق مطالعات اپیدمیولوژی تجربی کشف گردید.ایدز یک بیماری ویروس نوظهور است. مشخصات مولکولی ویروس به طور وسیله و م فصل مورد بررسی قرار گرفت و بسیاری از مجهولات این ویروس روشن شد.آزمایشهای دقیق سرولوژی، ایمونولوژی و بیولوژی مولکولی برای تشخیص آن به وجود آمد.
اعضاء سلولهای هدف و همچنین بسیاری از اثرات ایمونولوژیکی ویروس برای آنها شناخته شد.
ولی در این تحقیقات وسیع علمی در موارد زیر ناکام مانده است:
• تولید واکسن مؤثر
• دارو یا معالجه مناسب

موضوع: موضوع پژوهش بررسی نگرش دانشجویان روان شناسی نسبت به بیماری ایدز می‎باشد.
ایدز به عنوان یک بیماری کشنده با مختل ساختن سیستم دفاعی بدن آدمی را در رویارویی با انواع عفونت ها و سرطانها به آسانی به کام مرگ می کشاند. عامل این بیماری ویروس به نام (H.I.V) است و در واقع ایدز را باید مرحله نهایی آلودگی به این ویروس یعنی هنگامی که نظام دفاعی بدن به اندازه ایی ضعیف می‎شود که شخص به عفونت های فرصت طلب و یا سرطانهای مختلف مبتلا شود. این بیماری از طریق ارتباط جنسی ، خون و فرآورده های خونی و از مادر به کودک منتقل می‎شود.
حال برای پژوهشگر این سئوالات را مطرح می‎شود که :
۱) آیا روابط نامطولب جنسی یکی از عوامل انتشار بیماری ایدز است؟
۲) آیا معتادین تزریق یکی از عوامل انتشار بیماری ایدز است؟
۳) آیا عدم رعایت ارزشهای اخلاقی یکی از عوامل انتشار بیماری ایدز است؟
۴) آیا آمیزش جنسی یکی از راههای انتشار بیماری ایدز است؟
۵) آیا استفاده از فرآورده های خونی یکی از عوامل انتشار بیماری ایدز است؟
۶) آیا بین مشاوره کردن با بیماران مبتلا به ایدز و پیشگیری بیماری ایدز رابطه وجود دارد؟
۷) آیا فرد مبتلا به بیماری ایدز می‎تواند به کار خود ادامه دهد؟
۸) آیا بهترین راه پیشگیری افراد قرنطینه کردن مبتلا به ایدز است؟
۹) آیا همجنس بازان مسئول اپیدمی ایدز هستند؟
فایده و اهمیت تحقیق
«و اتقو فتنه لایتبن منکم خاصه»
«از آن فتنه برحذر باشید که تنها دامنگیر گروهی که ستم کردند نمی‎شود»
با توجه به مسئله تهاجم فرهنگی و این که یکی از مشخصه های این تهاجم، روی محور مسائل جنسی دور می زند و از طرفی بیشتر از انحرافات جنسی نیز در بین گروههای نوجوان و جوان است و ضمن اینکه بیماری ایدز بیشترین قربانیان خود را در سراسر جهان از بین گروههای سنی ۱۵ تا ۲۴ سال تشکیل می‎دهد روی این اصل اهمیت این پژوهش در لزوم گسترش اخلاق و رعایت ارزشها و سنن الهی و هنجارهای اجتماعی نقش دارد. و باید از عوامل اجتماعی و انگیزه هایی که باعث بروز این نابسامانی اجتماعی می‎شود جلوگیری کرد. و شاید بهای سنگینی که بشریت به پای یک ویروسی ناچیز پرداختهو می پردازد برای بیدار کردن آدمی به ضرورت رعایت نسبت های الهی و آموزش های اخلاقی کفایت کند.

اهداف تحقیق
با توجه به گسترش سریع این بیماری در جهان به خصوص کشورهای جهان سوم من جمله کشور خودمان ایران و با توجه به عدم آگاه افراد جامعه از این بیماری و اینک هنوز واکسن این بیماری کشف نشده است لذا پیشگیری و آگاه کردن افراد جامعه از ضروریات به نظر می رسد.اهدافی که در این پژوهش مورد اهمیت است از این قرار است:
۱) کمک به آموزش بهداشت عمومی در سطح جامعه در نتیجه کاهش خطر آلودگی افراد.
۲) باید به عموم مردم در جریان ماهیت و خطرات حاصله از بی بند و باری روابط جنسی قرار گیرند. به خصوص نوجوانان که بیشتری قربانیان ایدز را تشکیل می دهند.
۳) با آموزش کافی زدودن وحشت ناشی از بیماری ایدز و جلوگیری از زیانهای اغراق امیز آن.
۴) ارائه رساله ای برای پایان تحصیلی در زمینه روان شناسی در موضوعی که در جامعه ما تحقیق آن جنبه ابتدایی داشته وباید روی آن خیلی زیادتر کار شود.
فرضیه تحقیق
۱) روابط نامطلوب جنسی یکی از عوامل انتشار بیماری ایدز است.
۲) معتادین تزریقی یکی از عوامل انتشار بیماری ایدز است.
۳) عدم رعایت ارزشهای اخلاقی یکی از عومال انتشار بیماری ایدز است.
۴) آمیزش جنسی یکی از راههای انتشار بیماری ایدز است.
۵) استفاده از فرآورده های خونی یکی از عوامل انتشار ایدز است.
۶) بین مشاوره کردن با بیماران مبتلا به ایدز و پیشگیری بیماری ایدز رابطه وجود دارد.
۷) فرد مبتلا به بیماری ایدز می‎تواند به کار خود ادامه دهد.
۸) بهترین راه پیشگیری افراد قرنطینه کردن مبتلایان به ایدز است.
۹) همجنس بازان مسئول اپیدمی ایدز هستند.

متغییرها
در این تحقیق متغییرهای مستقل و وابسته عبارتند از:
مستقل: بیماری ایدز
وابسته : نگرش دانشجویان که شامل روابط نامطلوب جنسی – معتادین تزریقی- عدم رعایت ارزشهای اخلاقی – آمیزش جنسی – استفاده از فرآورده های خونی و همجنس بازان می‎باشد.
تعاریف عملیاتی
بیماری ایدز : HIV یک بیماری مسری و کشنده است که از انسان به انسان قابل سرایت است این بیماری با مختل ساختن سیستم دفاعی بدن، آدمی را با انواع عفونت ها و سرطانها به آسانی به کام مرگ می کشاند و از بدو ورود به بدن انسان تا زمان مرگ می‎توان این ویروس کشنده HIV را منتقل کند.

نگرش نسبت به ایدز:
نمره ایی است که دانشجو از طریق پرسشنامه مربوط به ایدز به دست می آورد.بیماری ایدز اولین بار در سال ۱۹۸۱ میلادی در بین همجنس بازان آمریکا دیده شد در آن هنگام رسانه های گروهی مردم را از این بیماری خطرناک و کشنده آگاه ساختند. در اوایل شیوع ایدز بسیاری از مردم جهان مخصوصا در جهان سوم، فکر می کردند ایدز فقط یک بیماری در همجنس بازان است و فقط در کشورهای غربی وجود دارد. لیکن انتشار سریع آن در آمریکا و آمریکای جنوبی و افریقا و آسیا ثابت شد ایدز هیچگونه نژاد – مرز – کشور – جنس و سنی را نمی شناسد و ایمن نمی گذارد. به نحوی که اولین امواج اپیدمی در آمریکای شمالی و اروپای غربی و به دنبال آن خاور دور اروپای شرقی بنا به عقیده متخصصین بهداشت جهانی چهارمین موج همه گیری در خاور میانه و آسیای مرکزی ظاهر خواهد شد.
عامل مولد بیماری ویروس ایدز (H.I.V) یا ویروس نقص ایمنی انسانی است که از سه راه توسط فرد آلوده به مشخص سالم انتقال می یابد.
الف- از راه جنسی: یعنی برقراری رابطه جنسی با شخص آلوده ازمرد به زن ، از زن به مرد و از مرد به مرد
ب- استفاده از خون و فرآورده های خونی و یا تماس با آنها.
پ- انتقال ویروس از طریق مادر به کودک (قبل از زایمان – حین زایمان و پس از زایمان)
ویروس ایدز در خارج از بدن دوام نمی آورد بنابراین از راههای تماس عادی در محیط کار مدرسه انتقال داده نمیشود یعنی ویروس مذکور از راه دست دادن، بغل گرفتن، بوسیدن، ظروف غذاخوری، عطسه، سرفه، هوا، گوشی تلفن و دستگیره در ، همسفر بودن، لباس و حتی نیش پشه انتقال داده نمی‎شود.بیماری ایدز از راه استخرهای شنا- توالت های عمومی نیز منتقل نمی گردد. چون از زمان آلوده شدن به ویروس ایدز به طور متوسط ۸ تا ۱۰ سال طول می کشد تا علائم بیماری ظاهر شود. و در این مدت فرد آلوده ظاهراً سالم بوده ولی عامل بالقوه انتقال ویروسی به دیگران است. که متاسفانه همین موضوع یکی از بزرگترین مشکلات پیشگیری از اشاعه بیماری در جامعه بود. و به علت برداشت ناصحیح مردم از کلمه ایدز اکثر آلوده شدگان، بیماری خود را پنهان کرده و حتی مسئله را با همسر خود در میان نمی گذارند.و منظور از پژوهش در زمینه اثرات روانی – اجتماعی ایدز در واقع این است که این بیماری محصول بی اعتنایی به ارزشهاست و نتیجه زیرپا گذاشتن هنجارهای اجتماعی و قوانین و سنین دینی و اجتماعی است به هر صورت اینک سراسر جهان از ایدز، این سوغات نامبارک دنیای دور از معنویت احساس امنی می‎کند محصول رفتارهای غیراخلاقی جنسی به تنهایی نیست بلکه اگر چه عمده ترین عامل گرفتاری هنوز همان است که گفته شد مع الوصف مورد بسیاری وجود دارد که زنان و مردان و حتی کودکان ناخواسته و بی هیچ گناهی آماج حمله این ویروس خطرناک شده اند و به عبارت دیگر این آتش که برافروخته شده است تر و خشک را با هم می سوزاند.

شما باید برای گذاشتن بازبینی وارد شوید