پایان نامه

توضیحات محصول

چکیده:

همانطور که می دانیم تعریف عمومی جوش عبارت است از اتصال دائم دو فلز از طریق آمیزش و امتزاج موضعی با ترکیبی از دما، فشار و شرایط متالوژیکی. از آنجائیکه یکی از معیارهای تقسیم بندی فرآیند های جوشکاری نوع انرژی مصرفی است و انرژی مکانیکی یکی از آنهاست در جوشکاری اصطکاکی یا Friction Welding) FRW) از این نوع انرژی بهره می بریم . از علل ضرورت کاربرد این نوع جوشکاری می توان به :

 • مشکلات موجود در جوشکاری قطعات غیر هم جنسی
 • عدم تأمین هم محوری بین دو قطعه با مقاطع گرد
 • پائین بودن استحکام مکانیکی برخی دیگر از روش های جوشکاری .

همچنین مصرف پائین انرژی ، حفظ و ذخیره سازی مواد ، نرخ تولید بالا و عدم نیاز به اپراتور ماهر و … اشاره نمود که موجب رشد و توجه بیشتر به این نوع روشی در صنایع مختلف شده است.

این فایل کاملا اختصاصی بوده و در هیچ سایت دیگری موجود نیست.

در همین رابطه با عنایت به مزایای بیشمار این روش جوشکاری و مغفول ماندن آن ، در صنعت کشور بر آن شدیم تا با جمع آوری دانش فنی آن با استفاده از منابع موجود و بهره گیری از تجارب سایرین یک ماشین جوشکاری اصطکاکی پیوسته را در دانشگاه صنعتی مالک اشتر طراحی نماییم . انتظار ما از این ماشین تامین و براورده کردن تمامی مزایای ذکر شده و همچنین اخذ نتایج تست قطعات جوشی شده با استاندارد ۸۹ – ۱. ۶ ANSI/AWS C و مطابقت با آن است.

مقدمه:

اولین پیشنهاده استفاده از اصطکاک در جوشکاری ، به نویسنده ی آمریکایی در سال ۱۸۹۱، با پیشنهاد اتصال یک لوله به یک قالب V شکل بر می گردد. در طی جنگ جهانی دوم، تحقیقاتی برای امکان جوشکاری میله های کوتاه با سرهای قابلمه ای شکلی به صفحاتی مخصوصی ، توسط یک انگلیسی انجام شد ؛ ولی این کار ادامه نیافت .

در آوریل ۱۹۵۷ A.L.Chudikov گزارشی در زمینه ی جوشکاری اصطکاکی ارائه داد که خود اختراعی به شمار می رفت . از این جهت ، صنعت کاران روسی ، اولین کاربران این پروسه به شمار می ایند .

اساس جوشکاری اصطکاکی حالت فاز جامد ؛ برپایه ی مالش قطعات کار به هم و تولید گرما بین آنها نهاده شده است . اصطکاک بوسیله ی گردش یک قطعه نسبت به دیگری یا هر دو نسبت به هم ، در حالی که تحت فشار ثابتی قرار دارند، تولید می شود در این فرآیند هر نوع فیلم اکسیدی و سطحی که ممکن است مانع از تشکیل پیوند شود، در اثر حرارت و فشار و تغییر شکل پلاستیکی به درون زائده حلقوی روی سطح جابجا شده و پیوند جوش قوی از نوع پیوندهای فلزی، بین سطوح خالصی تماس ، بوجود می آید.

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک، گرایش ساخت و تولید

با توجه به کاربرد بسیار این پروسه، شناخت FRW ، برای کلیه مهندسان طراح فرآیند، یک ضرورت به شمار می آید.FRW  با خصوصیات منحصر به فرد خود قادر است از پیچیدگی طراحی فرآیند تولید قطعات ، ممانعت کرده و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه (تولید و اپراتور ماهر) گردد. اهمیت این موضوع در تولید انبوه بیشتر نمایان می شود به طوری که می توان پیشرفت سریع جوشکاری اصطکاکی را مدیون صنایع خودرو سازی دانست .

این مجلد شامل پنج فصل می باشد . فصل اول به معرفی و مبانی تئوری جوشکاری اصطکاکی اختصاصی دارد . در فصل دوم به بحث در مورد انواع جوشکاری اصطکاکی ( پیوسته و اینرسی ) و مشخصه های آن به همراه ابزار آلات و تجهیزات ماشین های FRW  پرداخته و به بررسی طراحی اتصال فلزات جوش شدنی، استحکام جوش ، چگونگی کنترل فرآیند و کیفیت جوش پرداخته و با توجه به اهمیت این فرایند در تولید قطعات ، به کاربردهای مختلف این پروسه می پردازیم . در فصلی سوم به شرح طراحی و ساخت ماشین جوشکاری اصطکاکی می پردازیم . در فصل چهارم با جمع بندی نتایج حاصل از تحقیق و درفصل پنجم با نتیجه گیری کارهای انجام شده، کار اصلی این پایان نامه خاتمه می یابد . همچنین در بخشی ضمائم ، لیست کتب و مقالات مرجع اورده شده است .

جوشکاری اصطکاکی

فهرست کلی:

فصل اول : مقدمه ای بر جوشکاری اصطکاکی

فصل دوم : مروری بر منابع وانواع جوشکاری اصطکاکی

فصل سوم : طراحی و ساخت دستگاه

فصل چهارم : نتایج حاصل از تحقیق

فصل پنجم : نتیجه گیری و پیشنهادات

مراجع
ضمائم

(برای مشاهده فهرست تفصیلی، روی تصاویر پایان نامه در بالای صفحه کلیک کنید.)

دیدگاه‌ها(1 رای)5.00

 • واقعا ممنون
  کل اینترنت رو گشتم. فقط سایت شما در مورد این موضوع مطلب داشت.
  من که از خریدم کاملا راضی ام. خیلی لازمش داشتم.
  توصیه میکنم دوستانی که دنبال مطلب در مورد این موضوع هستن، در خرید این فایل شک نکنن.

  1 از 2مردم این را بازنشر کرده است.

  دیگر مشتریان را برای دریافت بهترین نتیجه راهنمایی کنید

  ایا این بررسی را مفید یافتید؟ بله خیر

شما باید برای گذاشتن بازبینی وارد شوید