توضیحات محصول

مقدمه :
در روشهای سنتی مدیریت پروژه، به طور معمول کار فرما به عنوان عامل سرمایه گذار، طراحی، تدارکات، اجرا و در نهایت بهره برداری از طرح ها به شمار می رفت. این در حالی است که هم اکنون با افزایش تعداد و پیچیدگی طرح ها، سیستم و روش سه عاملی شامل کارفرما، مشاور و پیمانکار، جایگزین روش های سنتی گردیده است. در این روش هر بخش عهده دار وظیفه ای خاص در مدیریت پروژه می باشد. به عبارت دیگر، امروزه به دلایل متعدد و به ویژه مشکلات مدیریتی، مدیر پروژه به عنوان رکنی جدید صاحب موقعیت تازه ای شده است. بطوریکه مدیریت کلان کار را در اختیار گرفته و همچنین به عنوان نماینده کارفرما، نظارت و کنترل طرح ها را عهده دار شده است.

به دنبال آن و همزمان با بالا گرفتن ضرورت و لزوم افزایش سرعت و یکپارچگی مسئولیت، روش طراحی و ساخت توام یا کلید در دست مطرح گردیده است که کارفرما با تأمین مالی و نظارت بر طرح، به ایفاء نقش اصلی خود پرداخته و سعی
می کند تا از نتایج طرح حداکثر بهره گیری را بنماید. در این راستا، کارفرمایی موفق است که بتواند عناصر برای اجرای موفقیت آمیز یک طرح را به صورت صحیح در کنار هم قرار دهد و در مدیریت آن حداکثر بهره برداری ممکن را از خدمات مشاوران و متخصصان بنماید.
در راستای این تغییرات، نقش بسزای اطلاعات و تبادل و سازماندهی آن بر کسی پوشیده نیست. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که به این نکته توجه شود که جلوگیری از ایجاد گلوگاه های زمانی و کاهش هزینه ها چالش اصلی در مدیریت پروژه می باشد. بنابراین استفاده از ابزارها و فنون کارآمد و نوین فناوری اطلاعات ضروری می نماید. به علاوه مزایای فناوری اطلاعات بر دو زمینه غلبه بر محدودیت های مکانی و زمانی متمرکز است که استفاده در آن در سیستم مدیریت پروژه منجر به دستیابی اهداف از پیش تعیین شده خواهد شد.

تعریف مدیریت پروژه :
به طور کلی و در ساده ترین تعریف مدیریت پروژه شامل برنامه ریزی و نظارت بر آن می باشد که توسط فرد یا افراد مرتبط با آن وظایف انجام می شود. منظور از فعالیت برنامه ریزی در مدیریت پروژه تعریف نیازمندی های کاری، کمیت و کیفیت کار و منابع مورد نیاز است و مقصود از فعالیت نظارت در مدیریت پروژه پیگیری پیشرفت، مقایسه نتایج واقعی و نتایج پیش بینی شده، ایجاد تعدیل و بالاخره تجزیه و تحلیل موانع می باشد.
به عبارت دیگر، مدیریت پروژه شامل برنامه ریزی، زمان بندی و کنترل فعالیت های طرح برای تحقق اهداف عملکرد، هزینه و زمان می باشد. که در یک محدوده کاری معین و با استفاده کارآمد و سودمند از منابع صورت می گیرد. به این اهداف به اصطلاح اهداف خوب، سریع و ارزان می گویند.

سیستم های مدیریت پروژه مبتنی بر وب :
سیستم های مدیریت پروژه مبتنی بر وب می توانند برای پروژه های مختلف با هر اندازه ای و همچنین جهت مدیریت فرآیند کامل پروژه، از ارزیابی نیازهای مشتری تا بهره برداری کامل مورد استفاده قرار گیرند. این سیستم ها ارتباط بهتری میان تیم پروژه برقرار می کنند، به طوری که اعضای تیم می توانند اغلب مستندات جاری و سازمان یافته پروژه را در هر زمان و هر مکانی و بدون نیاز به نگهداری حجم وسیعی از فایل های کاغذی در اختیار داشته باشند. همچنین سیستم های مدیریت پروژه به صورتی طراحی شده اند که هر کس با اطمینان می تواند اطلاعاتش را به روز نماید. به عبارت دیگر، پروژه ضمن حرکت رو به جلو، در زمان مقرر و با کمترین هزینه خاتمه یابد. امروزه، بیش از صدها سیستم اشتراکی مبتنی بر اینترنت جهت کمک به مدیریت پروژه وجود دارد که قبل از انتخاب یک سیستم، باید تصمیم گرفته شود که از چه نوع اطلاعاتی استفاده خواهد شد و چه ویژگی هایی برای تسهیل موفقیت پروژه مهم است.

دیدگاه‌ها(1 رای)5.00

 • خوبه
  5 5

  خوب بود. ممنون

  20 از 45مردم این را بازنشر کرده است.

  دیگر مشتریان را برای دریافت بهترین نتیجه راهنمایی کنید

  ایا این بررسی را مفید یافتید؟ بله خیر

شما باید برای گذاشتن بازبینی وارد شوید