پایان نامه

توضیحات محصول

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی تسلیحات، گرایش مهمات

چکیده:

در این پروژه به تحلیلی بالیستیک میانی و شبیه سازی جدایش سابوت برای یک گلوله از نوع APFSDS که از یک توپ با کالیبر ۳۵ میلیمتری شلیک شده، پرداخته شده است. با استفاده از مدل های موجود اثرات دینامیک گازهای خروجی بر تغییرات سرعت دهانه گلوله در حوزه بالیستیک میانی بررسی شده و سپس با استفاده از شبیه سازی صورت گرفته توسط نرم افزار LS-DYNA، نحوه جدایش و تغییرات سرعت گلوله و سابوت تحلیل می شود. سرعت واقعی دهانه پرتابه ۹۱۸ متر بر ثانیه است. گلوله نافذ از جنسی فولاد Maraging Steel به وزن ۱۱۷ گرم و نسبت طول به قطر ۲۰ است. جنس سابوت AL5083 با وزن ۱۳ گرم است. ضمن بررسی تعییرات سرعت گلوله و سابوت در سه روش تجربی، تحلیلی و شبیه سازی مشاهده می شود که برای مدل انجام شده توسط نرم افزار، در مدت زمان حدود ۹ میلی ثانیه پس از شلیک گلوله و در فاصله ۵ متری از دهانه لوله، سابوت ها به طور کامل از گلوله جدا می شوند. در این هنگام سرعت نافذ گلوله حدود ۹۱ متر بر ثانیه گزارش می شود.

مقدمه:

برای افزایش سرعت گلوله، همواره تلاش های زیادی در جهت طراحی بهینه سلاح و مهمات صورت گرفته است. با طراحی گلوله های زیر کالیبر دارای سابوت، تحولات زیادی در این امر اتفاق افتاده است که در این میان بررسی بالستیک میانی، طراحی و نحوه جدایش سابوت ها که اثرات قابل توجهی بر تغییرات سرعت گلوله داشته، حائز اهمیت است.

بالستیک میانی با تحولاتی سروکار دارد که بعد از خروج گلوله از لوله و در ناحیه دهانه سلاح بر گلوله اعمال میگردد. پدیده بالستیک میانی عمدتا به شرایط دینامیکی مخصوص گاز خروجی در مجاورت دهانه سلاح مربوط می شود.

سابوت

هدف اصلی گلوله های زیر کالیبر دارای سابوت، دست یافتن به سرعت دهانه بالا در سلاح هایی است که دارای سطح بازدهی متوسطی می باشند. ترکیبی از سطح کل لوله، پرتابه بلند کم قطر با دانسیته بالا (گلوله نافذ) و یک سابوت سبک وزن، روی هم رفته منتج به سرعت های بالا می شود که یک ویژگی ضروری برای نفوذ کننده های ضد زره با انرژی جنبشی زیاد است.

عملکرد بهتر گلوله های زیر کالیبر به این دلیل است که وزن گلوله با توجه به کالیبر لوله نسبتا سبک است. بنابراین دانسیته سطح مقطع کوچک بوده و سرعت اولیه گلوله زیاد خواهد بود و بعد از آن که گلوله از لوله خارج شد قطر آن در حین پرواز به دلیل جدا شدن سابوت ها از آن، کوچکتر شده و این در حالی است که وزن آن نسبتا سنگین می ماند، به عبارتی دانسیته سطح مقطع بزرگ تر و افت سرعت کم خواهد شد. با به کارگیری سابوت ها مشکل استفاده از حداکثر فشار در داخل لوله طی فرآیند بالستیک داخلی حل شده و پس از خروج گلوله از دهانه، جدایش سابوت باعث می شود تا مقاومت هوا کاهش یافته و پرتابه را با سرعت بالا جهت مصرف کردن انرژی جنبشی خود، در حین نفوذ رها می کند.

این فایل کاملا اختصاصی بوده و در هیچ سایت دیگری موجود نیست.

با پیدایش نرم افزارهای المان محدود در سال های اخیر و ارائه طیف گسترده ای از مدل ماده های تجربی در این زمینه، تحلیل مساله جدایش در پرتابه ها ساده تر شده است. در این فصل به معرفی پروژه، اهداف، و محدودیت های آن پرداخته می شود. در فصل دوم به کلیاتی از مساله بالستیک میانی و همچنین مدل های رایج تحلیلی اشاره خواهد شد. در فصل سوم روش تحقیقی بیان می شود و در فصل چهارم نتایج و تحلیل آن ها ارائه خواهد شد. فصل پنجم نیز مربوط به نتیجه گیری کلی از پروژه و ارائه پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده می باشد.

فهرست مطالب:

فصل اول: مقدمه

تاریخچه
معرفی پروژه
— محدوده پروژه

فصل دوم: مروری بر منابع

بالستیک میانی
حوزه جریان گاز در نزدیکی دهانه سلاح
حوزه جریان گاز در طی مرحله آتش
قبل از خروج پرتابه
بعد از خروج پرتابه
شعله
صدای انفجار
مدل کردن جریان دهانه
— مدل کارفانگو
— مدل یوسفیان
مطالعه دینامیک جریان گازهای دهانه
— مشکل بالستیک میانی
پرتابه
اهمیت گلوله های زیر کالیبر
سابوت
— تعریف
— طبقه بندی
— اهمیت استفاده از سابوت
تحلیل سیستم سابوت
— رفتار پرتابه سابوت دار درون لوله سلاح
— بررسی اولیه برای تحلیل سابوت رینگی
— محدودیت های طراحی سابوت
— مقایسه بین سابوت های رینگی و فنجانی
— تحلیل سیستم یک سابوت رینگی
جدایش سابوت از گلوله
— نیروی پای جلوی بدنه
— پای زوائد
— ضریب پا
— تشابه دینامیکی

فصل سوم: روش تحقیق

معرفی مساله و روش تحقیق
مدل سازی مساله
شبیه سازی مساله
چیدمان آزمایش

فصل چهارم: نتایج و بحث

مقدمه
تحلیل سرعت با توجه به نتایج آزمایش
تحلیل سرعت از روابط تئوریک
— تحلیل سرعت دهانه
— تحلیل تغییرات سرعت در خارج از لوله
تحلیل سرعت از شبیه سازی
تفسیر خطاهای حاصل از نتایج

فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات

نتیجه گیری
پیشنهادات

منابع و مراجع

دیدگاه‌ها(1 رای)4.00

 • ممنونم
  4 5

  واقعا ممنون
  کل اینترنت رو گشتم. فقط سایت شما در مورد این موضوع مطلب داشت.
  من که از خریدم کاملا راضی ام. خیلی لازمش داشتم.
  توصیه میکنم دوستانی که دنبال مطلب در مورد این موضوع هستن، در خرید این فایل شک نکنن.

  1 از 2مردم این را بازنشر کرده است.

  دیگر مشتریان را برای دریافت بهترین نتیجه راهنمایی کنید

  ایا این بررسی را مفید یافتید؟ بله خیر

شما باید برای گذاشتن بازبینی وارد شوید